Fontosak a barátok - ezért szeretném, ha minél több barátom lenne. Fontosak a mosolyok - ez is nyilvánvaló.
De milyenek a mosolyok?
Bőséges a választék belőlük. Némelyik gúnyos, némelyik művi, diplomata mosoly.
Ezek nem elégítenek ki, sokkal inkább félelmet, gyanakvást keltenek bennem.
Ám a valódi mosoly reményt adó, biztató, üdítő. Ha azt akarjuk, hogy valódi mosoly ragyogjon az arcunkon, meg kell teremtenünk magunkban a valódi mosoly forrását.
(Tendzin Gyaco)
Dr.Gedei József országgyűlési képviselő (MSZP) - Jászberény város polgármestere - az Országyűlés 2009. március 16-i plenáris ülésén interpellációt nyújtott be a legfőbb ügyészhez
„Mit tehet az ügyészség, hogy az önkormányzatok a tulajdonosi jogosítványaikat törvényes keretek között gyakorolják? Indít-e eljárást az ügyészség azon polgármester, vagy képviselő ellen, aki tudomással bír arról, hogy törvénysértő határozatot ír alá, illetve ilyen aláírására szólít fel önkormányzati ingatlan értékesítése érdekében?" - címmel.
Bárkinek, akár polgármesternek, akár képviselőnek a tevékenysége bűncselekményt valósít meg, elrendelik ellene a büntetőeljárást - mondta Kovács Tamás legfőbb ügyész a parlamentben az interpellációra válaszolva.
Gedei József ismertetése szerint a sajtó úgy tájékoztat, hogy Hunvald György, VI. kerületi polgármester tisztában volt azzal, önkormányzati ingatlanok értékesítéséről szóló előterjesztések aláírásával mások jogtalan haszonszerzését mozdítja elő, ezért őt az ügyészség azzal gyanúsítja, hogy bűnsegéd volt. Elmondta, hogy hasonló vétek előfordult Jászberényben is, ahol ő a polgármester.
Kifejtette: egy helyi önkormányzati képviselő rendkívül hanyagul előkészített előterjesztést nyújtott be a képviselő-testülethez, a testület nagyobb része azonban józanul gondolkodott és egy újabb előterjesztést készítetett elő.
Gedei József azt mondta, "egy csak egy legény maradt talpon a vidéken, ez az önkormányzati képviselő", aki azt mondta, hogy ha a polgármester nem írja alá a határozatot, akkor fel kell függeszteni a működését.
A képviselő azt kérdezte, mit tehet az ügyészség, hogy az önkormányzatok a tulajdonosi jogosítványaikat törvényes keretek között gyakorolják.
Kovács Tamás legfőbb ügyész válaszában azt mondta, a polgármesterek sokszor olyan helyzetbe kerülhetnek, hogy ha a jogszabálysértő döntést nem írják alá, akkor fegyelmi eljárás indulhat ellenük, ha aláírják, akkor büntetőjogi felelősségre vonhatják őket.
Felhívta arra a figyelmet, hogy az ügyészség az önkormányzatoknál kizárólag a közigazgatási hatósági tevékenység törvényességi felügyeletét látja el. Hozzátette: a gazdálkodási körben hozott döntések vizsgálata az Állami Számvevőszék feladata.
Kovács Tamás közölte, amennyiben az ügyészég jogellenes cselekményről szerez tudomást, megindítja a büntetőeljárást és tényállást felderítését követően dönt - az érintett személyektől függetlenül - a büntetőjogi felelősség kérdéséről.
Így ha bárkinek, akár polgármesternek, akár képviselőnek a tevékenysége bűncselekményt valósít meg, elrendelik a büntetőeljárást - hangsúlyozta. Gedei József a választ elfogadta.