Fontosak a barátok - ezért szeretném, ha minél több barátom lenne. Fontosak a mosolyok - ez is nyilvánvaló.
De milyenek a mosolyok?
Bőséges a választék belőlük. Némelyik gúnyos, némelyik művi, diplomata mosoly.
Ezek nem elégítenek ki, sokkal inkább félelmet, gyanakvást keltenek bennem.
Ám a valódi mosoly reményt adó, biztató, üdítő. Ha azt akarjuk, hogy valódi mosoly ragyogjon az arcunkon, meg kell teremtenünk magunkban a valódi mosoly forrását.
(Tendzin Gyaco)
Február 19-én este került sor a jászberényi Déryné Művelődési Központ Dísztermében – az országban elsőként – a Polgári Körök Zászlajának ünnepélyes átadására. A terem zsúfolásig telt, a közel négyszáz érdeklődő egy része a kisteremben és a folyosón rekedve, kivetítőn keresztül követhették végig a kissé hosszúra nyúlt, de annál színvonalasabb, élményteli programot. A nemzeti öntudat jól érezhető erejével összekötött magyar lelkek felemelő hullámzása töltötte be a teret, közel három órán át. Jó volt ott lenni.Képgaléria
Öt órára a díszterem csaknem megtelt, így jónéhányan- többek között a város két alpolgármestere, Nagy András és Juhász Dániel, valamint Tamás Zoltán képviselő is - a kisteremből, nyitott ajtón keresztül kísérték figyelemmel a programot.
Nagy János a Jászberényi Polgári Kör elnöke köszöntötte a megjelenteket - zömében a közép-, és idősebb korosztályt képviselőérdeklődöt.Számtalan közismert, köztiszteletnek örvendő személyiség foglalt helyet a sorokban. Jelen voltak Pápáról és Budakalászról is a polgári kör képviselői.
„Szeretném köszönteni azokat - ha van ilyen közöttünk - akik nem egészen ünnepi szándékkal jöttek közénk Azt szeretném kérni, hogy ne csak a fülüket nyissák ki, hanem ma este a szivüket és lelküket is tárják ki, talán sikerül más emberként távozni, mint ahogy ideérkeztek.”- mondtatöbbek között, jól felépített köszöntöje részeként Nagy János.
Fritz Tamás politilógus ünnepi beszédében kiemelte – „A polgári körök sohasem azért jöttek létre, hogy pusztán bélyeget gyűjtsenek, kitakarítsák az utcát, vagy virágot ültessenek, miközben etevékenyégek egyikét sem kivánom lebecsülni. A polgári körök igazi szerepe, feladata a közéletben való részvétel volt. S e tekintetben legalább annyira fontos az időnkénti nagypolitikában való megjelenés, mint a sokkal gyakoribb helyi közéletben való aktív részvétel, beleértve ebbe a helyi önkormányzatok ellenőrzését, kontrollját, a közvetlen demokrácia létező eszközeivel, a közmeghallgatástól kezdve, a népi kezdeményezéseken át a helyi népszavazásokig.”Előadása közben mutatta be a Fidesz civil kapcsolatok igazgatóját, a polgári körök párton belüli koordinátorát, Bíró Ildikót.
„A jövő politikájának a személyi felelősségvállalás rendszerén kell alapulnia. A jövő kormányai nem tehetik azt, amit akarnak. Magyarország mai vezetői, a remény ellenségei. Elveszik a megélhetést, a falatot a szájunkból, a vizet, ahitet, hogy érdemes gyermeket e világra hozni. A kapaszkodók, a támaszok, az elemi biztonság az, amit megsemmisítenek. A kultúra, a hagyomány, az egészség ellenségei. Félelemmel töltötték meg a levegőt, polgárháborús uszítás borotvaélén táncolunk. A szómágia és a verbális gazemberség minden formája nap, mint nap üt arcul mindannyiunkat.”-fogalmazott keményen Bíró Ildikó.– Megtudhatták tőle, hogy a zászló egy kreatív katolikus pap és egy protestáns népművelő alkotása - sokmindent álmodtak bele, az ’56-os eszmeiséget átérző és felvállaló, azt továbbvivő gondolatkör jegyében.
Csath Magdolna közgazdász egyetemi tanár kijelentette, hogy Magyarorszáég nagy bajban van, a csőd szélén áll. A hatalom nem a válságot akarja megoldnai, hiszen akkor megállítaná a folytatódó pocsékolást.- „Miért kell luxusautókat, bútorokat vásárolni, amikor bajban van az ország, miért kell a kormányt népszerűsíteni különböző reklámokban, miért kell Farkasházy Hócipőjének pénzt adni, miért kell Tom Lantos alapítványába három milliárdot elküldeni, és miért kell az apeh munkatársainak 17 milliárdot kifizetni, amikor nincs pénz gyógyításra és nincs pénz nagyon fontos dolgokra?”-sorolta a szemrehányó kérdéseket.
Németh Miklós Attila az Echo Tv műsorvezetője többször csalt ki nevetést a nézőkből a kiváló stílusban prezentált mondandója során. Minden személyes találkozó nagyon hasznos, mert segíti azt a munkát, amit megpróbálnak az emberek együtt elérni. „Teremtsük újra a civil társadalmat. Annál is inkább, mert ezt valakik nagyon nem szeretnék, nagyon nem akarják.”.
Ezt követően Nagy Gabriella olvasta fel a távollévő Wittner Mária ’56-os szabadságharcos levelét.
Az átadott Polgári Körök zászlaját dr.Medvegy János apát-plébános szentelte meg. Köszönő beszédében Séllei István - a polgári kör egy kevésbé ismert képviselője- az összefogás szükségességére és tisztességre hívta fel a figyelmet.
Ferenczi Csongor színművész teljes átéléssel előadott Dsida Jenő és Wass Albert művei látható érzelmi emelkedettséget varázsoltak az arcokra.A jászberényi polgári körösök ezt követő - kissé hosszúra nyúlt - kulturális műsora talán élét is vette a nézők addigi kitartásának, és lelkesedésének.
Akik jelen voltunk, jelen lehettünk a rendezvényen, vélhetően mindannyiunknál más, és más gondolatokat teremtett a műsor. Ez így van rendjén. De akkor és ott a Dérynében, mindenki úgy érezhette-legalább 2-3 órára -hogymagyarnak lenni jó.