VENDÉGVÁRÓ - Dr. Pethő László
Amint arról a helyi sajtó is beszámolt, decemberben került sor a Jászsági Évkönyv 2008.évi, legújabb kötetének bemutatására. Vendégünk, Dr.Pethő László főiskolai tanár, a Jászsági Évkönyv felelős szerkesztője.
- A JászINFO olvasói nevében tisztelettel köszöntöm! Kérem Tanár úr, mondjon néhány szót önmagáról.
- Novemberben múlt negyven éve, hogy a Jászságba kerültem. 1968-76-ig a Déryné Művelődési Központban dolgoztam, később a városban egyszerűen Képzőnek nevezett Főiskolán tanítottam, ma az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának oktatója vagyok. Mindig végeztem valami iskolán kívüli, közéleti munkát. Az utóbbiak közül talán éppen az 1993-ban alapított Jászsági Évkönyv bizonyult a legtartósabbnak és a legeredményesebbnek.
- Milyen körülmények között jött létre az első kötet?
- A 2008-ban immáron 16. alkalommal megjelent évkönyvet baráti-ismeretségi köröm féltucatnyi tagjával hívtuk életre 1993-ban. Habár kétségkívül fontos lépés volt az első kötet megszületése, mégis talán arra vagyunk a legbüszkébbek, hogy fórumot teremtettünk több száz helyi vagy ide kötődő írástudónak. Méghozzá olyat, amely 1989 előtt nem létezett, tehát vállalkozásunk rendszerváltó kezdeményezésnek is tekinthető. Akkoriban kicsit a Szolnokon megjelent Jászkunság című folyóirattól elkülönülve, velük szemben hoztuk létre a kiadványt. A Jászkunság azóta megszűnt, mi viszont folyamatosan megjelenünk.
- Kik alkotják a Jászsági Évkönyv Alapítvány kuratóriumát?
- Az alapítványt háromtagú kuratórium képviseli. Elnöke dr. Kertész Ottó, tagjai dr.Ifkovicsné Pataki Lívia és dr. Wirth Lajos. A Jászsági Évkönyv megírásában, szerkesztésében és terjesztésében több mint félszázan vesznek részt évről-évre. Legaktívabb munkatársaink a nyugdíjasok és a fiatalok, a középkorúkat valamivel nehezebb megnyerni ehhez a munkához. Fontosnak tartom, hogy valamennyien önkéntesként, fizetés nélkül végzik a helyi tudományos és közélet számára jelentőséggel bíró munkájukat.
- A kiadvány „ A Jászság társadalmi és kulturális életével foglalkozó évkönyv” alcímet viselte sokáig. Lehet, hogy mostantól át kell írni a jelzőket? A 2008-as kötet egy teljesen új fejezetet nyitott az évkönyv történetében és szerkezetében is, amit gazdasági-üzleti tartalommal töltöttek meg. Talán éppen ezért nyerte el Hajnal Nagy Gábor, a kitüntető „első olvasó” címet?
- Korábban is foglalkoztunk gazdasági kérdésekkel, de eddig nem volt önálló rovata a területnek. Remélhetőleg a gazdaság fajsúlyos megjelenése nem marad egyszeri alkalom, s a későbbiekben is megjelentethetünk ilyen tárgyú írásokat. Hajnal Nagy Gábor személyesen támogatta kezdeményezésünket, amit a decemberi könyvbemutatón való aktív részvétele is fémjelzett.
- A rendszerváltoztatást megelőző évek meghatározó közéleti-politikai szereplői emlékeznek az elmúlt időszakra. Mindhárman köztiszteletben álló emberek voltak, és azok ma is. Miért éppen hármukat kérték fel?
- A történelem, s a közelmúlt feldolgozása állandóan napirenden volt és van az évkönyvben. A legújabb számban a rendszerváltás előzményeiről kívántunk egyfajta számvetést készíteni. Nem volt egyszerű kiválasztani interjú alanyainkat. Többeket is megkerestünk, de végül hárman vállalták az egyáltalán nem egyszerű visszaemlékezést. Végeredményben azonban a kulcsszereplőket sikerült megszólaltatnunk. Az egykori tanácselnökkel, a kórház volt igazgatójával és a rendőrkapitánnyal készült beszélgetésekből olyasmikről értesülhet az olvasó, melyet más forrásból aligha tud elérni. Idei terveink között szerepel, hogy a rendszerváltás helyi főszereplőivel készítünk egy hasonló összeállítást.
- Hány példányban készült a könyv, és mennyiért kapható? Hol tudjuk megvásárolni?
- A kiadvány 600 példányban készült. Ára 1000,- forint. Az Átrium, és a Líra könyvesboltban, továbbá a Városi Könyvtárban kapható. További információkat tudhatnak meg a www.jaszsag.uw.hu internetes oldalon.
- Kevesen tudják, ezért elmondjuk, hogy Dr.Pethő László szerkeszti a Jászsággal összefüggő startlapok nagy részét is. Tanár úr, köszönjük, hogy megtisztelte Olvasóinkat!
- A Jászsági Évkönyv létrejöttében közreműködők nevében, én köszönöm a lehetőséget.
Ferencvári Csaba
|