Egy kis gyógynövényismeret
2009.01.21. 21:17
A növények gyógyászati célra történő felhasználása napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvend. A növényi részekből előállított készítmények gyakran alkalmazott szerek számos krónikus betegség gyógyításában, a közérzeti panaszok enyhítésében.
Apróbojtorján vagy párlófű (Agrimoniae herba)
Az apróbojtorján évelő, vadon termő gyógynövény. A drogot a párlófű, a rózsafélék családjába tartozó növény szárított virágos, föld feletti része szolgáltatja. A növény érdekessége, hogy "szaporodását" úgy oldja meg, hogy érett termései horgas sörtékkel az állatok szőrébe ragadnak, így vetve el magját. Jellegzetes, enyhe szaga és összehúzó, kesernyés íze van.
Bazsalikom (Basilici herba)
A kerti bazsalikom lágy, négyszögletes szárú növény, melynek levelei hegyes végűek, fogazottak és sötétzöldek. Tartalomanyagai: illóolaj (0,04 - 0,07%), flavonoidok, cserzőanyagok, kávésav, eszkulozid. Gyógytulajdonságai: szélgörcsoldó, étvágygerjesztő, enyhe fertőtlenítő, tejtermelő, lelki nyugtatószer.
Borókabogyó (Juniperi galbulus)
Gyógyászati felhasználásai: mivel az egyik legerősebb vizelethajtó, segíthet a magas vérnyomás leküzdésében, amikor gyorsan kell kihajtani a felesleges vizet. Ezáltal megkönnyebbül a szív is. Vizes lábduzzanatoknál is segít, hogy gyorsan el tudjon távozni a víz. Erős légcsőhurutoknál is ajánlott, mert kitűnő hurutoldó. Hatásos még a nőknél a menstruációt megelőző napok kellemetlen tüneteinek enyhítésében.
Borsmenta (Menthae piperitae folium)
Az ógörög és római vallás elengedhetetlen szertartási kelléke volt. Az ázsiaiak és egyiptomiak évezredeken át könnyítették vele emésztőszervi bántalmaikat. A XVIII. században Észak-Amerikában és Európában is közismert gyógyszer lett belőle. Hétköznapokban kólikát, bélgázosodást, fejfájást, savtúltengést, gyomorrontást kúráltak a mentával. Teája ezekre a panaszokra a mai napig javallt. Jót tesz a bőséges étkezés után, megnyugtatja a túlterhelt bélrendszert, élénkíti a renyhe emésztési folyamatokat.
Cickafark (Achillea millefolium)
Gyógytulajdonságai: étvágyjavító, -serkentő, szélgörcsoldó, vizelethajtó, epetermelést serkentő és epehajtó, reuma elleni szer, köptető, fertőzés elleni szer, vérzéscsillapító és görcsoldó. Eme két utolsó tulajdonságát kiemelve szeretnék néhány szót szólni a cickafark női bajok gyógyításában vagy enyhítésében betöltött fontos szerepéről. El kell oszlatni azonban azt a téves nézetet, miszerint elég meginni a teát vagy beszedni a gyógyszert, és meggyógyulunk anélkül, hogy változtatnánk eddigi helytelen életmódunkon, táplálkozási szokásainkon és lelki életünkön.
Édeskömény (Foeniculum vulgar)
Az édeskömény az egyik legjobb erjedés- és puffadásgátló gyógynövényünk. A gyógyhatást a termés szolgáltatja, ami külalakra nagyon hasonlít a kapormaghoz, csak annál nagyobb, íze fűszeres, kissé csípős. Hatóanyaga az illóolaj, aminek fő komponense az édes ízű transz-anetol (50-70%), továbbá a kesernyés, kámforos ízű alfa-fenchon (50%).
Fehér fagyöngy (Visci stipes)
A fagyöngy a fakínfélék családjába tartozik, népi elnevezése még a gyimbor, enyvbogyó, lép, gyöngyös madárlép. Közismerten parazita növény, amely különféle fákon telepszik meg. Vallási hiedelmek és népszokások is kapcsolódnak hozzá, a természetgyógyászok sokáig vitatkoztak arról, hogy az európai és az amerikai fehér fagyöngy ellenkező hatású, az-tán egyre jobban bebizonyosodott, hogy hatása attól függ, hogy milyen fajta fán nőtt. Eszerint ajánlották epilepszia, tífusz, izomgyengeség, ízületi gyulladás kezelésére.
Fekete bodza (Sambuci flos)
A növény gyógyászati felhasználása: Lázcsillapító, izzasztó hatása miatt kitűnő szer a meghűléses megbetegedéseknél és az influenzánál. Enyhe hashajtó kisgyerekeknél és szoptatós, áldott állapotban lévő nőknél. Mivel vizelethajtó, ez a tulajdonsága felhasználható magas vérnyomásnál, lábduzzanatoknál. Mivel fokozza más köptetők hatását, ezért fontos, hogy köhögést gyógyító teakeverékek része legyen. Részben erősíti ezen teakombinációk gyulladásgátló hatását is.
Gyömbér
Évezredeken keresztül a gyömbért, mint gyógyszert és fűszert nagy titok lengte körül. A görögök mérgezések ellen használták, valamint gyomorpanaszaikat enyhítették vele. Az ő kemencéikből szállt fel leggyakrabban a gyömbéres kalács csábító illata. Az óegyiptomiak a járványok megelőzésére használták, de konyhájukban is gyakorta ízesítettek vele, az araboknak pedig elsőszámú gyógyszere volt.
Kamilla (Chamomillae anthodium)
Főleg gyulladáscsökkentésre, görcsoldásra, szélgörcsoldásra, lázcsillapításra, sebgyógyításra használják, valamint antibakteriális és baktérium toxingátló hatású. Elsődleges felhasználási területe az emésztőrendszer. Itt hasznosíthatjuk gyulladáscsökkentő, görcsoldó, bélfertőtlenítő hatását. Szájüreg, fogíny és torokgyulladásnál kamillatea forrázattal naponta többször érdemes
Koriander termés (Coriandrifructus)
Vérkeringést serkentő hatása kiváló, ezért előszeretettel alkalmazzák köszvénynél, reumánál, fájó ízületeknél. Nagyon jó görcsoldó hatása van, ezért segít a légzés szabályozásában és a fájdalomcsillapításnál. Remek méregtelenítő, segít eltávozni a lerakódott méreganyagoknak. Serkenti az egész test működését, növeli az alacsony energiaszintet
Levendula (Lavandulae flos)
Gyógyászati felhasználása: idegerősítő, ezért alkotórésze olyan nyugtató teakeverékeknek, melyek még nem erős idegnyugtatók, hanem csak segítenek áthangolni a pozitív működésre. Bazsalikom, rozmaring és szurokfű hozzáadásával fokozni lehet a hatását. Egyszerű vízgőz desztillációval nyert illóolaja oldja a szélgörcsöket, fertőtleníti a beleket, akadályozza a rothadási és erjedési folyamatokat.
Majoranna (Majorannae herba)
Gyógytulajdonságai: főleg étvágygerjesztő, szélgörcsoldó, gyulladáscsökkentő és -gátló, fertőzések ellen hasznos, vízhajtó, nyugtató, emésztést elősegítő, rendezi a székletet, nőgyógyászati bántalmakra kitűnő.
Mirha és tömjén (Commiphora myrrha)
A mirha tartósító tulajdonsága miatt a belőle készített illatszer akár tíz évig is megőrzi illatát. Legfontosabb hatásai: baktériumölő, gombaölő, gyulladáscsökkentő. Erősíti az idegeket, kezdeményező képességgel, erővel tölt el. Fenntartja a bőr egészségét, késlelteti az öregedést, kifejezetten jó a bőrfekélyek kezelésére. A menstruációt befolyásoló hatása miatt áldott állapotban lévő nők ne használják!
Orvosi zsálya és muskotályzsálya (Salvia officinalis, Salvia sclarea)
Erősíti az idegrendszert, és különböző légzőszervi betegségek gyógyítására is alkalmas, tehát adható megfázások, hörghurut, torok- és mandulagyulladásnál. Ellazítja az emésztőszervek izomzatát, így elősegítve a könnyebb emésztést és nyugtatja a bélgáz vagy gyomorfájás miatt háborgó emésztőrendszert. Jótékonyan hat a pikkelysömör okozta gyulladásoknál és más egyéb bőrbetegségeknél.
Petrezselyem (Petroselini radix et herba)
Fogínyvérzés, ínysorvadás esetében is hasznos lehet a petrezselyemzöld rágcsálása, valamint segít a szájbűz megszüntetésében, és elveszi a fokhagyma illatát is. A pollenallergia leküzdésében és megelőzésében is segíthet, ha valaki bőségesen fogyasztja a petrezselymet más zölddel együtt, mint például metélőhagyma, újhagyma, fokhagyma, torma, kakukkfű, menta.
Rozmaring (Rosmarini folium)
Enyhíti a pikkelysömör és az ekcéma viszketését is. Javítja a petyhüdt, öregedő bőr állagát, enyhít a ráncosodáson, segít az égett bőrön. Kezelhető vele a pattanásos, foltos bőr is. Táplálja fejbőrt és a hajat. Hatással van a központi idegrendszerre, így segít túljutni a szellemi kimerültségen, tompaságon, elősegíti a szellemi tisztánlátást. Az olaj segítségével könnyebben túljutunk a nyomasztó hangulatokon, búskomorságon, hosszabb idegőrlő időszakon.
Rózsaolaj (Rosa damascena, Rosa centifolia)
Elcsitítja az érzelmeket, derűssé tesz, enyhít a szorongáson, csökkenti a feszültséget. Különösen jó a szülés utáni depresszió leküzdésében. Segít túljutni a csalódottság és a féltékenység érzésén, megnyitja az utat a boldogság felé. Bátorítja a szerelmet, túlsegít a frigiditás és az impotencia érzelmi okain.
|